Donald Trump narratívája az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban folyamatosan alakult az események tükrében. Kezdetben Trump az orosz agressziót a politikai játszmák részeként említette, hangsúlyozva, hogy a konfliktus mögött komplex geopolitikai érdekek hú

Hétfőn az amerikai elnök újra telefonos megbeszélést folytatott Vlagyimir Putyinnal, és közölte, hogy a két háborúzó fél végre esélyt kap arra, hogy tárgyaljanak egymással. Elemzők azonban rámutatnak, hogy Donald Trump hivatalba lépése óta jelentős mértékben változott a hozzáállása. A béke iránti optimizmusát, amely korábban a következő 24 órán belüli megállapodást ígérte, mára odáig módosította, hogy akár az Egyesült Államok közvetítése nélkül is létrejöhet a megállapodás.
Donald Trump amerikai elnök többször elmondta az orosz-ukrán háborúról, hogy annak lezárásához az ő közvetítése szükséges, illetve egyik kampányígérete volt, hogy "24 órán belül" véget vet a konfliktusnak. Ehhez képest múlt héten már azt mondta, hogy addig nem oldódik meg a helyzet, amíg ő és az orosz elnök össze nem ülnek, és személyesen nem tárgyalnak.
A BBC elemzése alapján hétfőn ismét fordulatot vett a szituáció. A kétórás telefonbeszélgetést követően már arról nyilatkozott, hogy a békemegállapodás részleteiről kizárólag Oroszország és Ukrajna folytathat tárgyalásokat, amelyben a pápa közvetítői szerepet játszhat.
Az amerikai elnök mindezek ellenére megőrzi pozitív hozzáállását a béketárgyalások jövőjével kapcsolatban. Közösségi média platformján megosztott üzenetében azt írta, hogy a harcban álló felek "azonnali" lépéseket tesznek a tűzszünet és a háború lezárása érdekében.
Ugyanakkor ez némileg ellentmondott az orosz álláspontnak, mert Vlagyimir Putyin csak annyit mondott, hogy országa kész együttműködni Ukrajnával egy "memorandum kidolgozásában egy lehetséges jövőbeli békemegállapodásról".
A memorandum és a "lehetséges jövőbeli békéről" folytatott tárgyalások sajnos nem tűnnek elegendő stabilitással bíró alapnak, amelyre gyorsan létrejöhetne egy tartós megállapodás.
Az orosz elnök ismételten kiemelte, hogy minden lehetséges megoldásnak foglalkoznia kell a konfliktus "gyökerével", amelyet Oroszország korábban az Ukrajna Európai Unióhoz való közeledésében látott.
A Truth Social-ön írt posztban a telefonbeszélgetés után Donald Trump azt írta, hogy Oroszország és Ukrajna "azonnal tárgyalásokat kezd" a tűzszünetről, hozzátéve, hogy "ennek feltételeiről a két fél fog tárgyalni". Hétfőn hozzátette, hogy nem fog elállni a két ország közötti közvetítéstől, de elismerte, hogy "vörös vonalak jelentek meg a fejében".
"Nagy egók játszanak a tárgyalóasztalnál" - nyilatkozta Donald Trump, hozzátéve: "Ha a helyzet nem változik, visszalépek, és akkor nekik kell továbblépniük." Ez a lépés azonban számos kérdést és kockázatot von maga után. Amennyiben az Egyesült Államok kiszáll a közvetítési folyamatból, a katonai támogatás is megszűnhet. Ez Oroszország számára kedvező fejlemény lehet, míg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök számára komoly aggodalmakat okozhat.
"Mindannyiunk számára kulcsfontosságú, hogy az Egyesült Államok ne távolodjon el a tárgyalásoktól és a békére való törekvéstől" - mondta az ukrán elnök hétfőn a Trump-Putyin telefonbeszélgetés után.
Donald Trump nem titkolta csalódottságát sem Vlagyimir Putyin, sem Volodimir Zelenszkij iránt, amiért a béketárgyalások továbbra is elhúzódnak. Már a februári találkozón a szavakkal vádolta az ukrán elnököt, hogy "a harmadik világháborúval játszadozik", míg áprilisban kifejezte, hogy "nagyon dühös" és "kiakadt" Putyinra, amiért a tárgyalások nem haladtak előre.
Az Ukrajna és Oroszország közötti tárgyalások megkezdése a három éve tartó konfliktus fényében mindenképpen pozitív lépésnek számít. Ugyanakkor kérdéses, hogy Oroszország kész-e a múlt péntekinél magasabb szintű képviseletet biztosítani a megbeszélésekhez.
Donald Trump viszont igyekszik a Moszkvával szembeni szankciók csökkentésével Vlagyimir Putyint a békemegállapodás felé elmozdítani. Erre utalt a telefonbeszélgetést követő kommentárjában. Nem beszélt viszont a negatív következményekről, például az orosz bank- és energiaexportra vonatkozó új szankciókról.
Az orosz-ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, hétfői élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.