Franciaországban több mint egymillió ember csatlakozott ahhoz a petícióhoz, amely a növényvédő szerek újbóli engedélyezését célzó jogszabály ellen tiltakozik.


Hétfőn Franciaországban a 1,3 milliót is meghaladó számú aláírás gyűlt össze egy petíción, amely a növényvédő szerek újbóli bevezetését célzó törvény hatályon kívül helyezését követeli. Ez a jelentős támogatottság új lehetőségeket teremtett a már elfogadott jogszabály precedens nélküli parlamenti vitája előtt.

Ez az első olyan pillanat, amikor a francia nemzetgyűlés egy állampolgári kezdeményezés keretében benyújtott petíciót fog tárgyalni.

Yaël Braun-Pivet, a francia Nemzetgyűlés elnöke vasárnap a France Info közszolgálati rádióban kifejezte, hogy támogatja egy ilyen jellegű vita lebonyolítását. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy "semmilyen körülmények között nem léphetünk vissza a már elfogadott jogszabályoktól", amely véleménye szerint "számos gazda megmentésében játszik kulcsszerepet".

A petíciót egy 23 éves mesterképzésben részt vevő hallgató indította el július 10-én a francia parlament alsóházának, a Nemzetgyűlés hivatalos weboldalán. Hétfőre az aláírók száma már meghaladta az 1,3 milliót. Ez a lehetőség, hogy a polgárok petíciókat nyújtsanak be, 2019 óta érhető el Franciaországban, és célja a részvételi demokrácia erősítése.

A petíció célja, hogy kérje a július 8-án elfogadott törvény hatályon kívül helyezését. Ez a törvény ugyanis lehetővé teszi a neonikotinoidok közé tartozó acetamiprid növényvédő szer újbóli engedélyezését, amelyet Franciaországban már betiltottak, de más európai országokban még 2033-ig használható. A javasolt intézkedés rendkívüli körülmények között és szigorú feltételek mellett valósulna meg.

Korábbi kutatások révén fény derült arra, hogy ez az anyag többféle élőlényre, beleértve a beporzó rovarokat és a mezőgazdasági kártevők természetes ellenségeit, kedvezőtlen szubletális hatásokat gyakorolhat. Ez annyit jelent, hogy nem közvetlenül öli meg az állatokat, hanem fiziológiai vagy viselkedési változásokkal befolyásolja őket, ezzel csökkentve az egyedek és közösségeik túlélési esélyeit. A tudósok véleménye szerint az emberi egészségre gyakorolt hatások is "aggályosak".

A petíciót indító diák, aki magát "jövőbeli környezet-egészségügyi szakembernek" titulálja, hangsúlyozta, hogy a törvény "tudományos, etikai, környezetvédelmi és egészségügyi szempontból is kifogásolható". Marine Tondelier, a Zöldek vezetője, a parlamenthez fordult, kérve a javaslat újabb megvitatását, és Emmanuel Macron államfő is, aki még nem látta el kézjegyével a dokumentumot, szintén lehetőséget kap arra, hogy ezzel késleltesse a törvény kihirdetését.

Arnaud Rousseau, a legnagyobb mezőgazdasági szakszervezet, az FNSEA vezetője, a törvény egyértelmű támogatója ugyanakkor úgy véli, hogy a francia mezőgazdaság "eltűnik", ha "magasabb normák" vonatkoznak rá, mint európai szomszédjaira.

A törvény előterjesztője, Laurent Duplomb konzervatív szenátor, aggodalmát fejezte ki a gazdák tisztességes versenyének megőrzése miatt. Szerinte, ha a Franciaországban betiltott, de más európai országokban még mindig engedélyezett növényvédő szer újbóli forgalomba hozatalát lehetővé tevő jogszabály nem kerül életbe, akkor a mezőgazdasági termelők közötti igazságtalan versengés következményei súlyosan érinthetik a hazai agrárszektort.

A terméket főként a cukorrépa- és mogyorótermesztők alkalmazzák, akik gyakran úgy érzik, hogy nem rendelkeznek más lehetőségekkel a kártevők elleni védekezés terén, és emiatt igazságtalan versenyhelyzetbe kerültek a többi európai gazdálkodóval szemben. Ezzel szemben a méhészek figyelmeztetnek a számukra "méhgyilkos" anyagként ismert szerről, amely aggodalmakat kelt a méhpopulációk védelme érdekében.

A törvénytervezetet a beterjesztéskor a kormány úgy értékelte, mint "jelentős lépést a (franciaországi) élelmiszer-szuverenitás visszaszerzése felé". Július 11-én a baloldali képviselők fellebbezést nyújtottak be az Alkotmánytanácshoz, amelynek egy hónap áll rendelkezésére a döntés meghozatalára. Az ellenzék a törvény megsemmisítését reméli, ami azonban valószínűtlennek tűnik.

Related posts