Éjjel megrázta Magyarországot egy földrengés, amely sokakat meglepett és aggasztott.


Csütörtökre virradó éjjel Pannonhalma környékén egy 2,4-es magnitúdójú földrengés rázta meg a vidéket – tájékoztatott a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma.

2025. február 13-án, magyar idő szerint pontosan éjfél után három perccel, földrengés rázta meg Magyarországot. A 2,4 magnitúdójú esemény Pannonhalma környékén történt, 13 kilométeres mélységben. Az epicentrumhoz közeli lakosok valószínűleg érezték a földmozgást, amely egy kis izgalmat hozott a nyugodt téli éjszakába.

- osztotta meg a kutatóintézet a Facebook-platformján.

Egy későbbi bejegyzésben megemlítették, hogy a pannonhalmi földmozgás az Északkelet-Délnyugat irányú Rába-vonal térségében zajlott le. Ez a jelenség az Északnyugatra található Ausztroalpi egységet választja el a tőle Délkeletre elhelyezkedő Dunántúli-Középhegységi egységtől.

A közelmúltban Magyarszecsőd, Beled és Rábapatona közelében történtek a Rába-vonal környezetéhez kapcsolódó 4-es magnitúdót meghaladó rengések sorrendben 2003, 2004 és 2011-ben. A jellemzően kb. 10 km-es mélységben kipattanó rengések arra utalnak, hogy a Rába-vonal és környezete most is aktívan deformációt szenved az említett két tektonikai egység között (Süle et al., 2020).

A Pannonhalma környékén, körülbelül 13 kilométeres mélységben bekövetkezett földrengés valószínűleg a hazánk területén aktív neotektonikus zónához köthető, amely balos oldalelmozdulásokra jellemző. A földmozgások mögött álló feszültség felhalmozódásának forrása az Adriai-kőzetlemez és a stabil Európai Platform közötti közeledés, amely az elmúlt néhány millió évben kompressziós erőteret hozott létre. A legfrissebb információk alapján a mostani rengés nem mutat összefüggést sem a horvát, sem a görög földmozgásokkal – hangsúlyozzák a bejegyzésben.

Related posts