Az árják birodalma: egy különleges történet | 24.hu

A Perzsiának ismert ország hivatalos neve 1935 márciusában változott Iránra. Reza Pahlavi, aki katonai háttérrel rendelkező vezetőként 1921-ben brit támogatással megszerezte a hatalmat, 1925-től 1941-ig uralkodott iráni sahként. Célja az volt, hogy országát modern állammá alakítsa, miközben hangsúlyozta a nemzeti identitás fontosságát. Az "Irán" név választása azonban nem tükrözi sem a modernitást, sem az egyértelműséget.
A "Perzsia" kifejezés az ókori görögök szókincséből származik, és az Akhaimenida Birodalom jelölésére szolgált, amelyet más néven Óperzsa Birodalomnak is neveznek. Ezt a hatalmas birodalmat II. Kürosz, azaz Nagy Kürosz perzsa király alapította a Kr. e. 6. század közepén, és egészen Kr. e. 330-ig fennállt. Érdemes megjegyezni, hogy a birodalom területe a mai Irán határain kívül esett, így a korabeli Perzsia geográfiai meghatározása jelentősen eltért a mai Irán fogalmától.
A Perzsia név a "Parsa" szóból származik, amelyet a görögök használtak, és ez egyszerre utalt a Kurus nomád népére és arra a tartományra, amely a Méd Birodalom hanyatlása után terjeszkedésével hatalmas birodalommá nőtt. Érdekes, hogy a név széles körben elterjedt, csupán azok nem használták, akik az akkoriban felemelkedő hatalom területén éltek. A Szászánida vagy Újperzsa Birodalom (Kr. u. 224-651) időszakában új elnevezések váltak népszerűvé, mint például az Ērān és az Aryā, amelyek "árják földjét" jelölték. Ebből a gyökérből származik az Irán elnevezés is.
Reza Pahlavi az ősi névhez való visszanyúlással próbálta megerősíteni uralkodásának és dinasztiájának jogosságát. Azonban a nemzetközi porondon nem minden ország támogatta ezt a lépést. Például a brit külügyminisztérium, aggódva amiatt, hogy a névhasználat könnyen összekeverhető Irakkal, 1959-ig inkább a Perzsia megnevezést részesítette előnyben belső kommunikációjában.