Európaiság kelet-európai nézőpontból: Magyar-Lengyel Kiállítás A kelet-európai identitás és kultúra gazdagsága különleges fénytörésben tükröződik a magyar és lengyel hagyományok találkozásában. A kiállítás célja, hogy bemutassa, hogyan formálták e két ne

A Capa Központban látható kiállítás lengyel és magyar fotósok munkáin keresztül mutatja be, mit jelent az európai identitás kortárs keleti nézőpontból.
A kelet-európaiság fogalma sokrétű és összetett, hiszen egy olyan kulturális, történelmi és szociális identitást takar, amelyet a közös múlt, a megélt tapasztalatok és a regionális sajátosságok formálnak. A kelet-európai emberek jellemzői közé tartozik a sokszínűség, a hagyományok tisztelete és a folyamatos alkalmazkodás a változó politikai és gazdasági környezethez. Ezek a jellemzők nem csupán a mindennapi életben, hanem az európaiság megélésében is megjelennek. Az itt élők közös történelmi tapasztalatai, mint például a kommunizmus időszaka, a politikai átalakulások és a kulturális áramlatok, mélyen beépülnek a kollektív tudatba, és meghatározzák a régió identitását. Ezek a tapasztalatok szoros kapcsolatban állnak a művészeti és fotográfiai gyakorlatokkal is. A művészek gyakran reflektálnak a körülöttük zajló társadalmi és politikai folyamatokra, ezáltal hozzájárulnak a kelet-európai identitás vizuális narratívájához. A fényképek nem csupán dokumentálják a valóságot, hanem érzelmeket, problémákat és kérdéseket is felvetnek, amelyek a helyi közösségeket foglalkoztatják. Ezek a művészeti alkotások segítenek abban, hogy a kelet-európaiság sokszínűsége és komplexitása láthatóvá váljon a globális közönség számára, miközben új párbeszédet generálnak a régió és a világ többi része között. A kelet-európai művészek tehát nem csupán saját identitásukat keresik, hanem aktívan alakítják is azt a globális diskurzusban.
A hat fejezetből álló "Európaiság - kelet-európai perspektívából" című kiállítás célja, hogy mélyebb betekintést nyújtson az európai identitás sokszínűségébe. Ez a tárlat, mint egy vizuális esszéként összeállított antológia, különböző aspektusait járja körül a kelet-európai nézőpontból. A kiállítás minden egyes fejezete izgalmas és provokatív kérdésekre keresi a választ, felfedve a régió kulturális és történelmi gazdagságát.
Az Átmenet címet viselő fejezetet a Kelet-Európa-szerte tapasztalható töréspont-érzés inspirálta. A Sputnik Photos (Elveszett területek) és a Pictorial Collective (Petőfi utcák népe) olyan metanarratívákat tár fel a kollektív emlékezet bugyraiból, amelyek alapvetően határozzák meg a régió identitását.
Az alábbi Tér és Identitás fejezetek a felügyelet, a hatalom és az emancipáció politikai narratíváit különböző materiális és szimbolikus eszközökkel tárják fel. Katerina Kuzmicseva (BETONIUM) és Standovár Júlia (Kinky Concrete [Pajkos beton]) a térbeli és építészeti elemek nyelvén beszélnek ezekről a kérdésekről, míg Ilona Szwarc (Nő vagyok, és emlékekből élek) valamint Horváth Anita (te nem vagy olyan) a performatív és testpolitikai művészet eszközeivel hozzák közelebb a témákat. Az alkotók különböző perspektívákból közelítik meg a hatalom dinamikáit, ezzel gazdagítva a diskurzust és új látószögeket kínálva a nézők számára.
A Spiritualitás fejezetben Agnieszka Sejud (HOAX) és Simon Zsuzsi (És mi még így is tovább élünk...) a vallás és a politika területeinek emblematikus társadalmi jelenségeire reagál a művészet segítségével.
A Groteszk fejezetében Ada Zielińska (A piromániás kézikönyve) és Barakonyi Szabolcs (Kösz, jól!) egyedi és színes palettán mutatják be a kelet-európai szellemiséget, tele abszurd helyzetekkel és finom iróniával. Műveikben a lázadó ellenállás és az ideológia rejtett összefonódásait tálalják, miközben a karakterek élethelyzetein keresztül a régió sajátos kulturális árnyalatait is reflektálják.
Végül a Posztnosztalgia fejezet a határtalanság érzéséből fakadó kreativitás kavalkádja, amelyben tárgyakkal való könnyed, merész kísérletezés teremt új valóságokat (Karolina Wojtas: Made in Poland; Szombat Éva: Echo in Delirium [Az önkívület visszhangjai]).
A fotográfia univerzális nyelve tökéletesen képes megragadni egy rendszer átalakulásának finom részleteit, és felfedni, hogy a minket körülvevő világ milyen sebességgel és módon formálódik. Ez a művészeti ág nem csupán képeket rögzít, hanem a változás dinamikáját is tükrözi, lehetőséget adva arra, hogy jobban megértsük a folyamatokat, amelyek a mindennapjainkat alakítják.
A kiállítás március 30-ig látható a budapesti Capa Központban.