Európában hosszú évtizedek óta tartó katonai fegyverkezési verseny és beavatkozási hullám formálódhat.


Európában egyre intenzívebb fegyverkezési verseny körvonalazódik: a védelmi költségvetések drámai emelésére lehet szükség az orosz fenyegetés és az esetleges amerikai támogatás csökkenése miatt, különösen akkor, ha Donald Trump újra elnök lesz. Egy újonnan készült elemzés arra figyelmeztet, hogy a NATO európai tagállamai esetében az éves kiadások akár 720 milliárd dollárra is nőhetnek.

A Bloomberg Intelligence jelentése szerint Európa legnagyobb NATO-tagországainak akár 340 milliárd dollárral kellene növelniük éves védelmi kiadásaikat, hogy megfelelően reagáljanak Oroszország Ukrajna elleni agressziójára és a Trump-adminisztráció potenciális NATO-politikájának következményeire.

Donald Trump korábban már kilátásba helyezte az amerikai biztonsági támogatás visszafogását, ha a szövetségesek nem növelik katonai kiadásaikat.

A jelentés szerint az európai országoknak jelentős beruházásokra lenne szükségük a védelmi iparuk fejlesztésére. Különösen fontosak lennének a harckocsik, tüzérségi eszközök, gyalogsági harcjárművek és támogató repülőgépek, például tanker- és szállítógépek beszerzése.

Elemzők szerint olyan cégek, mint a Leonardo SpA, az Airbus SE vagy a BAE Systems Plc jelentős profitra számíthatnak a megnövekedett keresletből.

Mario Draghi, az Európai Központi Bank egykori elnöke figyelmeztetett versenyképességi reformtervezetében, hogy Európának sürgősen cselekednie kell, különben komoly védelmi hiányosságokkal nézhet szembe, miközben a hadiipar is egy fokozatos hanyatlásba kezdhet. Az átfogó védelmi fejlesztések viszont hosszú évtizedeket vehetnek igénybe, főként a védelmi ipari kapacitások korlátozottsága miatt.

George Ferguson, a Bloomberg Intelligence szakértője kiemelte, hogy az európai államoknak sürgősen újra kell értékelniük költségvetési prioritásaikat, mivel a fenyegetések jelenlegi szintje nem teszi lehetővé a halogatást. Az Európai Bizottság is kész arra, hogy átdolgozza a többéves pénzügyi keretet, ami gyakorlatilag az unió közös költségvetését jelenti, hogy a tagországok EU-s forrásokat használhassanak fel védelmi kapacitásaik fejlesztésére. E célból a közös közbeszerzések előnyben részesítése mellett döntenek, és az első ilyen pályázati eljárás már le is zajlott.

Related posts