Az agrárium sikeres évet könyvelhet el.
Nagy István az Agrárminisztériumnak az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményben kifejtette, kihívásokkal teli évet zár az ágazat, a gazdálkodók azonban kitartásról, szorgalomról és egységről tettek egész évben tanúbizonyságot. A kormány előlegfizetéssel és a kisgazdaságok kiemelt támogatásával jelentős erőfeszítéseket tett a termelők likviditásának megőrzéséért.
Ezek a konstrukciók kulcsszerepet játszanak a feldolgozó üzemek modernizálásában, az öntözési rendszerek fejlesztésében, valamint az állattartó telepek korszerűsítésében. Ezen kívül elindították a környezeti fenntarthatóságot elősegítő gazdálkodási gyakorlatokat támogató pályázatok közzétételét is - tette hozzá az előadó.
Kiemelte, hogy a termelők jól átlátják a tárca céljait, hiszen az utóbbi időszakban meghirdetett, az élelmiszer- és takarmányfeldolgozást, az állattartást, valamint a kertészetet érintő hét pályázatra a keretösszeget négy-ötszörösen túllépő, összesen 1777 milliárd forint értékű támogatási igény érkezett.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a legkisebb gazdaságok iránti fokozott kormányzati figyelem jól tükröződik az új területalapú agrártámogatási rendszer bevezetésében, amely tavaly indult. Példaként említette, hogy egy 10 hektáros kisgazdaság esetében a támogatás mértéke hektáronként 30 ezer forinttal magasabb, mint amit egy 1200 hektáros gazdaság kap, így a rendszer az újraelosztás révén kifejezetten a kisebb termelők támogatását célozza meg.
Az újraelosztó támogatás és a kizárólag számukra elérhető területalapú többlettámogatás segítségével - amelyet Magyarország a lehető legmagasabb szintre emelt - egy 150 hektáros földterülettel rendelkező fiatal gazda hektáronkénti területalapú támogatása meghaladja a 111 500 forintot. Ez körülbelül 55 ezer forinttal több, mint ami egy 1200 hektáros nagygazdaság területeire jut.
Nagy István szerint Magyarország büszke lehet uniós elnöksége eredményeire is, amelyek közül jelentősnek nevezte, hogy magyar kezdeményezésre az EU mezőgazdasági miniszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni gazdaközpontú közös agrárpolitikáról.
Úgy fogalmazott:
A miniszter kijelentette: Magyarország vezetésével sikerült megvédeni a gazdák támogatásait, de a veszély nem múlt el: "Brüsszel és hű kiszolgálója", Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője, európai parlamenti képviselő továbbra is azon vannak, hogy elvegyék a gazdák területalapú támogatását és azt Ukrajnának adják.
Ebben a helyzetben nagyon fontos az az agrárpetíció, amelyet a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara indított - mondta. Ennek célja ugyanis a területalapú támogatások megtartása, hogy talpon maradjanak a magyar gazdálkodók, és minőségi, hazai élelmiszerrel láthassák el a jövőben is a magyar családokat - emelte ki a miniszter.