Az EU leállíthatja a pénzügyi támogatásokat, ha nem foglalkoznak a migrációval kapcsolatos elvárásokkal.

Az Európai Bizottság a jövőben a migráció visszaszorításához kötné az afrikai országoknak nyújtott fejlesztési támogatásokat. A készülő hétéves költségvetési terv radikálisan szakítana az eddigi feltétel nélküli segélyezési gyakorlattal.
Az Európai Bizottság jövő héten bemutatandó hétéves költségvetési tervének tervezete szerint Afrika csak akkor juthat uniós fejlesztési támogatásokhoz, ha kézzelfogható eredményeket mutat fel a migráció visszaszorításában.
A Politico által megszerzett információk szerint az Európai Bizottság a támogatások elosztását a migrációs együttműködés feltételeihez kívánja kötni. Emellett jelezte, hogy a források csökkentésével sújthatja azokat az országokat, amelyek nem tartják be a vállalt kötelezettségeiket.
A javaslat mögött az a felismerés áll, hogy a 2024-es Európai Parlamenti választások során megerősödő jobboldali erők egyre nagyobb nyomást gyakorolnak az Európai Bizottságra, hogy szigorúbb migrációs politikát alkalmazzon. Ez az új megközelítés összhangban áll az amerikai és brit gyakorlatokkal, amelyek már hosszú ideje a fejlesztési támogatásokhoz bizonyos feltételek teljesítését kötik.
Brüsszel hangsúlyozta a 2023-as tunéziai migrációs megállapodás kiterjesztésének fontosságát más afrikai államokra is.
Az észak-afrikai állam elkötelezte magát amellett, hogy megfékezi az illegális bevándorlást a régiójában. Az ide érkezőket menekülttáborokban helyezik el, ahol a menedékkérelmeiket alaposan átvizsgálják. Csak azok a személyek léphetnek tovább, akiknek a menedékjog iránti igénye megalapozott.
A 2028-2034-es költségvetési terv része az úgynevezett "Global Europe Fund", amely hat földrajzi régió szerint osztaná el az uniós külügyi támogatásokat. A dokumentum szerint
Ukrajna újjáépítése érdekében egy önálló forráskeretet fognak létrehozni, amely a 2028 és 2034 közötti időszakra vonatkozik. Ez a lépés biztosítja, hogy más régiók támogatása ne szenvedjen csorbát a folyamat során.
Az új megközelítés alapjaiban változtatná meg az eddigi uniós gyakorlatot, amely jellemzően feltétel nélküli támogatást nyújtott a globális dél országainak. A terv elfogadása azonban politikai alkukat igényel, mivel a szociáldemokraták és zöldek részéről ellenállás várható.