Az Európai Parlament elutasította Ursula von der Leyen ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt.


Az Európai Parlament (EP) nagy többséggel - 360 nem, 175 igen szavazattal és 18 tartózkodással - leszavazta az Ursula von der Leyen ellen indított bizalmatlansági szavazásban csütörtökön - közölték az EP honlapján.

A kezdeményezés, ahogy már korábban említettük, a vakcinabeszerzések során keletkezett szöveges üzenetek nyilvánosság elől való eltitkolására épít. Ekkor éppen a jobboldali irányzatok számára kedvező erőviszonyok alakultak ki az Európai Unió jelentős pozícióiban.

A javaslatot Gheorghe Piperea, az AUR képviselője, aki egyben az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) pártcsalád tagja is, terjesztette elő. Kijelentette, hogy elfogadhatatlan, hogy a Pfizer vezérigazgatójával folytatott levelezésből bizonyos személyes üzeneteket eltitkoltak. Emellett kritizálta a Covid-válság kezelésére létrehozott helyreállítási alap (RRF) forrásainak pazarló felhasználását, valamint azt is, hogy az uniós támogatásokat gyakran olyan civil szervezetek kampányaira fordítják, amelyek a zöldítést népszerűsítik.

Piperea a közelmúltban kifejtette, hogy az indítvány célja, hogy bizonyítsák, lehetséges ilyen lépést tenni. Ugyanakkor a legutóbbi bizalmatlansági szavazás eredménye nem hozta meg a várt sikert, így a következő szavazás kiírásához most már kétszer annyi képviselő támogatása szükséges.

A szavazat érvényességéhez kétharmados többségre lett volna szükség, és ebben az esetben a tartózkodások, valamint a távolmaradások nem játszottak szerepet. Az ECR egyes tagjai, valamint a magyar kormány képviselőit is magában foglaló Patrióták támogatták a bizalmatlansági indítványt, de ez sajnos nem bizonyult elegendőnek a sikerhez.

Vincze Loránt EP-képviselő az RMDSZ álláspontjáról a helyszínen lapunknak kifejtette, "mi otthon sem támogatunk AUR-kezdeményezéseket, úgyhogy Strasbourgban sem. Ami Romániában rossz, az az Európai Unióban is rossz."

"Megvannak a fenntartásaink Ursula von der Leyennel kapcsolatban, amelyeket nyíltan elmondtunk, nem is szavaztuk meg a bizottságot tavaly, és a véleményünk azóta sem változott" - fogalmazott. Elmondta, az Európai Bizottság számos kérdésben, többek között a romániai magyarság jogos törekvéseivel szemben nem változtatta az álláspontját, ezért ezen a szavazáson a szövetség tartózkodó álláspontra helyezkedett - magyarázta Vincze.

Related posts