Először rögzítették videón, ahogyan egy ragadozó csiga petézik a nyakán, miközben a faj megmentésén fáradoznak a kihalástól.

A Powelliphanta augusta még a róla gondoskodó szakembereket is meglepte.
Eddig titok övezte egy hatalmas, ragadozó csiga különleges szaporodási szokásait, de most először sikerült rögzíteni, ahogyan a pete előbukkan egy, a feje közelében elhelyezkedő nyílásból.
A videót az Új-Zélandi Természetvédelmi Minisztérium tette közzé, bemutatva a Powelliphanta augusta faj egyik különleges egyedét.
A Powelliphanta augusta nevű csiga, amely az ország különleges őslakója, veszélyeztetett státuszt élvez. A szakértők már hosszú évek óta fáradhatatlanul dolgoznak azon, hogy megóvják ezt a csodálatos fajt a kihalástól, és biztosítsák fennmaradását a jövő generációi számára.
"Figyelemre méltó, hogy most először voltunk tanúi annak, hogy az egyik példány petét rak" - osztotta meg gondolatait Lisa Flanagan, a természetvédelmi minisztérium munkatársa, aki már 12 éve foglalkozik ezzel a különleges fajjal. Hozzátette, hogy vannak olyan egyedek is, amelyek akár 25-30 évig is élnek. "Ezek a példányok teljesen ellentétesek az Új-Zélandra behurcolt kártevő csigákkal, amelyek olyanok, mint a gyomok: évente több ezer utódot hoznak világra, de viszonylag rövid életűek."
A Powelliphanta augusta, ez a különleges csiga, a 2000-es évek elején komoly veszélybe került. Egy energiaipari vállalat bányászati projektje miatt az élőhelyük pusztulásának kockázata fenyegetett. A helyzet sürgős intézkedéseket követelt: körülbelül 4000 példányt sikerült eltávolítani a veszélyeztetett területről és új otthonba telepíteni. Ezen kívül, Hokitika városában további 2000 csigát helyeztek el speciális tárolókban, amelyek a csigák természetes élőhelyéhez hasonló környezetet biztosítanak számukra.
Sajnos 2011-ben mintegy 800 csiga pusztult el véletlenül, ugyanis az egyik tároló nem működött megfelelően. A Természetvédelmi Minisztérium közlése szerint idén márciusban közel 1900 csigáról és közel 2200 petéről gondoskodtak.