Szomorú hírt kell megosztanunk: elhunyt Lojko Lakatos József, aki sokak szívében élni fog emlékével.


Mint írták, Lojko Lakatos József a Borsod megyei Boldván született, 1951-ben, hátrányos helyzetű, sokgyerekes roma családban. A sárospataki Comenius Tanítóképző Főiskola elvégzése után Óbudán tanított az első cigányiskolában, ahol a roma diákok integrációját segítette.

A Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr-rendező szakán 1979-ben végzett Fábri Zoltán osztályában, majd a MAFILM csapatához csatlakozott. Fiatal korában már íróként és költőként is felfigyelt rá a szakma. Művei olyan neves folyóiratokban láttak napvilágot, mint az Élet és Irodalom, a Napjaink vagy a Tiszatáj. Tehetsége korán megmutatkozott, és számos alkotása tükrözi kreatív sokoldalúságát.

A "Cigány tragédia Magyarországon" című alkotás, valamint az "Uzhe Jilesa" (vagyis "Tiszta szívvel") című filmnovella mindkettő kiemelkedő tehetségről tanúskodik – emeli ki a közlemény. A dokumentum rávilágít, hogy az "Elfelejtett holtak" (1981) című rövidfilmje a korábban elhallgatott várpalotai roma holokauszt történetének feltárásával jelentős lépést tett a nyilvánosság elé. Továbbá, a "Nyolcadik stáció" (1984) és a "Bernarda Alba háza" (1987) televíziós adaptációi drámai erővel jelenítik meg az ősi paraszti környezet fülledt, zárt világát, gazdagítva ezzel a magyar drámairodalmat.

Lojko Lakatos József igazi hivatásának egész életében a tanítást tartotta. Az általa 1984-ben alapított Harlekin Gyermekszínház előadásaiban (mint például a Koldus és királyfi, a Kincskereső Kisködmön, a Hamupipőke, a Micimackó, A kis herceg, a Légy jó mindhalálig vagy a Rómeó és Júlia) remekül érvényesültek pedagógusi, költői és filmrendezői képességei - hangsúlyozták, hozzátéve, hogy számos magyar színművész, köztük Lengyel Tamás, Bodó Viktor vagy Barnák László is Lojko Lakatos József gyermekszínházánál tette meg első lépéseit a színházi életben.

A Shakespeare Színművészeti Akadémiát 1998-ben hívta életre. Az intézmény csaknem két évtizedes működése alatt neves mesterségtanárok - köztük Csiszár Imre, Tímár Éva, Silló Sándor, Telihay Péter és Gombár Judit - vezetésével több száz fiatalt részesített művészeti képzésben, sokan közülük azóta is a pályán dolgoznak, mint például Balázs Andrea, Márfi Márk, Kerkay Rita, Sardar Tagirovski.

Lojko Lakatos József február 25-én hunyt el. Hamvait, végakaratának megfelelően, szülőfalujában, Boldván, szűk körben helyezik el - áll a közleményben.

Related posts