Egy demokrata szenátor El Salvadorba látogat, hogy személyesen találkozzon azzal a védett státuszú férfival, akit tévedésből deportált az amerikai bevándorlási hivatal. Az utazás célja, hogy felhívja a figyelmet a bevándorlási rendszer hibáira és támogass

Chris Van Hollen, Maryland demokrata szenátora szerdán El Salvadorba látogat, hogy megpróbálja felkeresni egyik választópolgárát, Kilmar Ábrego Garcíát. Kilmart nemrégiben kitoloncolták az Egyesült Államokból, és jelenleg El Salvadorban a hírhedt Cecot börtön foglya, mindez pedig egy adminisztratív hiba következménye. Az utazás célja, hogy felhívja a figyelmet a helyzetére és küzdjön az igazságért.
Van Hollen a Guardiannak azt mondta, reméli, hogy megtud valamit a férfi állapotáról, és azt közvetíteni tudja a családjának.
A külügyminisztérium hivatalosan megerősítette, hogy Ábrego García továbbra is egy El Salvadorban található hírhedt börtönben van fogva tartva. Donald Trump amerikai elnök azonban, a helyzet ellenére, nem mutat hajlandóságot arra, hogy lépéseket tegyen az ügy érdekében, még annak ellenére sem, hogy az amerikai legfelsőbb bíróság a múlt héten arra figyelmeztette a Trump-kormányzatot, hogy "elő kell segítenie" García visszatérését az Egyesült Államokba.
Van Hollen kifejezte, hogy "eddig a szürke zónában tartózkodtunk", ám úgy véli, hogy "ha a Trump-adminisztráció továbbra is figyelmen kívül hagyja a szövetségi bíróságokat ebben a kérdésben, akkor nyilvánvalóan alkotmányos válság küszöbén állunk".
Egy keddi meghallgatáson Paula Xinis szövetségi bíró éles kritikát fogalmazott meg az igazságügyi minisztérium tisztviselőivel szemben, amiért nem teljesítették a legfelsőbb bíróság utasításait, s megjegyezte, hogy "a mai napig semmiféle előrelépés nem történt". A bíró két hetet adott a kormány számára, hogy részletesen bemutassák, milyen lépéseket terveznek a kiutasított férfi visszaszállítására az Egyesült Államokba.
Ábrego García 2019 óta élvezhette a kitoloncolás elleni védelmet, miután egy bíró úgy ítélte meg, hogy hazájában komoly veszély leselkedik rá. Maryland államban élt feleségével és ötéves gyermekükkel, ahol igyekeztek megtalálni a mindennapi élet örömeit és kihívásait.
A bírósági beadványban Ábrego García ügyvédjei kifejtették, hogy az ICE már 2019 óta megkísérelte őt kitoloncolni. A bevándorlási hatóságok arra hivatkoztak, hogy egy titkos informátor szerint Ábrego García "az MS-13 bűnbanda aktív tagja". A váddal szemben Ábrego García határozottan tagadta az ellene felhozott állításokat, és menedékkérelmet terjesztett elő.
Ennek ellenére idén márciusban az ICE tisztviselői őrizetbe vették, azt állítva, hogy a jogállása megváltozott. A bírósági beadvány szerint őrizetbe vették, és kihallgatták a bandakötődéseiről, majd egy texasi fogdába szállították, ahonnan március 15-én deportálták El Salvadorba. Az egyik olyan járaton volt, amin bírói tiltás ellenére több száz venezuelait deportáltak az USA-ból, és emiatt a Trump-adminisztrációnak bizonyítania kell, hogy nem sértett meg egy szövetségi bíró által elrendelt repülési tilalmat.
Később kiderült, hogy a férfi "nem szerepelt az El Salvadorba induló járat eredeti utaslistáján", hanem "tartaléklistás" volt, és mivel más fogvatartottakat "különböző okok miatt" levettek a járatról, "előrébb került a listán, és végül rákerült a repülőgépre", de "az utaslista nem jelezte, hogy Ábrego Garcíát nem szabad eltávolítani", és arra jutottak, hogy a férfit "egy adminisztratív hiba következtében deportálták az Egyesült Államokból El Salvadorba.