Fedezd fel a különleges világot, ahol egy egzotikus fűszer és dísznövény egyesül! Ez a különleges növény nem csupán a trópusi tájak jellegzetessége, hanem hazánkban is megterem, így lehetőséget ad arra, hogy otthonunkban is élvezhessük varázslatos ízét és


A szecsuáni bors egy távoli ország különleges fűszere, amely számos gasztronómiai élményt kínál. Érdekessége, hogy a felhasználásra kerülő része nem más, mint a maghéja, ami igazi különlegességnek számít a fűszerek között. Hazánkban még nem igazán elterjedt, pedig rendkívül jól bírja a hideg időt, és az enyhébb teleken még a leveleit is megőrzi. A szecsuáni borsnak több fajtája létezik; egyesek kis fává fejlődnek, míg mások tőből elágazó bokrokká alakulnak.

Aki valaha is hallott a szecsuáni borsról, az valószínűleg egy különleges kínai fűszernövényre gondol, ám kevesen tudják, hogy ez a növény számos gyógy- és kozmetikai termék alapanyagaként is népszerű. A "szecsuáni bors" elnevezés alatt több, a Zanthoxylum nemzetséghez tartozó fajt érthetünk, mint például a Z. bungeanum, Z. alatum és Z. simulans. Ezek a növények hasonló megjelenésűek, és illatuk szinte teljesen azonos, ám mindegyiknek megvan a maga jellegzetessége. A Z. simulans kisebb fává fejlődik, míg az alatum metszés nélkül is bokros formát ölt, mivel tőből elágazik. E növények egyik különlegessége, hogy a törzsükön és a hajtásaikon kívül még a levéllemezeiken is tüskék találhatóak, ami igazán látványossá teszi őket. Ha ezt a fűszernövényt ültetjük a kertünkbe, nemcsak saját magunknak szerzünk örömet, hanem a madaraknak is kedvezünk, hiszen a magjai ínycsiklandó csemegének számítanak számukra. Az egész növény fűszeres illata sem zavarja őket, sőt, a sűrű ágrendszer és a szúrós levelek védelmében szívesen fészkelnek benne. A szecsuáni bors neve eredeti hazájából, a Szecsuán tartományból származik, ahol több évszázados hagyományai vannak a felhasználásának.

A szecsuáni bors a hagyományos kínai gyógyászat egyik fontos összetevője, amely a 4-5 mm átmérőjű, barnásvörös, olajban gazdag, szárított terméshéjból készül. Íze különleges, citrusos csípőssége miatt azonnal felhívja magára a figyelmet, és kóstolásakor bizsergést érezhetünk a nyelvünkön. Angolul "Sichuan pepper"-nek nevezik, ami a magyar elnevezés alapjául is szolgál, ám botanikai értelemben nem áll rokonságban a fekete borssal.

Fűszer, mely számtalan jótékony hatással bír.

Sok fűszerkeverék alkotója, ilyen többek között a kínai ötfűszer keverék, vagy a gomasio, stb. Magában is kapható egészben, és őrölve is. Az ételekhez adva "ázsiai ízt" kölcsönöz azoknak már igen kis mennyiségben. A gyömbér és a fahéj jól illik hozzá, emiatt tenger gyümölcseihez és desszertekhez is alkalmas hozzávaló. Viszketést csillapító hatásának köszönhetően több termék alapanyagául is szolgál, amelyeket ekcéma, pikkelysömör kezelésére alkalmazzák. Krémsamponokban és ránctalanító hatású krémekben is megtalálható a hatóanyaga.

A humán kutatások során a szecsuáni bors nem csupán viszketéscsillapító tulajdonságait bizonyította, hanem átmeneti ránctalanító hatása is tudományos megerősítést nyert. Az e növényben található egyik vegyület különösen ígéretes az Alzheimer-kór kezelésében, és a kutatások jelenleg is aktívan zajlanak ezen a téren. Eredményekkel alátámasztva megfigyelték, hogy a betegségben szenvedő állatok tanulási képességei javultak, miután a hatóanyagot kapták. Továbbá, a szecsuáni bors kedvező hatást gyakorol a koleszterin- és vérzsírszintre is. Állatkísérletek során, amikor elhízott egereknek szecsuáni bors kivonatot adtak, a kutatók hasonló eredményeket tapasztaltak, mint a szimvasztatin, egy elterjedt koleszterincsökkentő gyógyszer esetében. A terméshéjban található alkilamid vegyületek közül a szanshool felelős a bors jellegzetes csípős ízéért, valamint a helyi érzéstelenítő és viszketéscsillapító hatásáért. Ráadásul a szecsuáni bors flavonoidjai gyulladáscsökkentő hatásuk révén enyhíthetik az irritábilis bél szindróma tüneteit is.

Hazánkban is hazára lelhetne

A szecsuáni bors növények könnyen szaporíthatók magról, csak a vetést megelőzően hideghatásnak kell érnie a magokat. Ezt a téli időszak megoldja, így a legegyszerűbb a növények alatt kikelő kis magoncokat tavasszal, vagy ősszel átültetni. Hajtásdugványról is szaporítható, de mivel a magja gyorsan és jó arányban csírázik, azzal egyszerűbb. A növény gyorsan fejlődik, kártevője, kórokozója nincs jelenleg, és szerencsére nem is invazív. Nagyobb cserépben, vagy dézsában is tartható, csak ebben az esetben rendszeres metszést igényel, hogy a gyökér és lomb aránya ideális maradjon. Gyorsan fejlődik, és már fiatal 2-3 éves korától terem, ezért hamar megkóstolhatjuk a maghéjait.

Az öntözés csupán a kiültetést követő időszakban szükséges, mivel ezután a növények "önellátóvá" válnak, és nem igényelnek sok vizet. Nyugodtan elhelyezhetjük őket a díszkertben is, hiszen igazán vonzó látványt nyújtanak. Ősszel a piros maghéjak különösen szemet gyönyörködtetőek, így a növény a szezon végén is díszít. Ha gondosan egyenletesen megvilágított helyre ültetjük őket, ahol a napfény minden irányból bőségesen éri a növényeket, akkor a szecsuáni bors természetes módon, metszés nélkül is szép, kompakt és szimmetrikus formát ölt.

A Z. simulans egy különleges faj, amely kis fává fejlődik, és lombhullató természetének köszönhetően szúrós ágaival télen is vonzó látványt nyújt. Érdemes figyelmet szentelni a Z. alatum növénynek is, amely bár fűszerként is hasznosítható, a díszkertben is megállja a helyét. Félörökzöld lombozata miatt, amennyiben a tél nem hoz hosszú, fagyos időszakokat, a levelei télen is megmaradnak. Viszont kemény telek esetén a növény lehullajtja lombját, de tavasszal újra zöldbe borul. Ez a példa jól mutatja, mennyire fontos lenne, hogy a hasonló éghajlati és földrajzi viszonyokkal rendelkező területekről származó növényfajokat felfedezzük és hasznosítsuk hazánkban, hiszen az amerikai és ázsiai kontinensen is akadnak olyan helyek, ahol az ottani őshonos növények szinte zökkenőmentesen alkalmazkodnak a mi klímánkhoz.

Related posts