Dadogva indultak neki az európai tőzsdék, mintha bizonytalan lépésekkel tapogatóznának egy sötét folyosón.

A csütörtöki tőzsdei nyitáskor az európai piacok csökkenést jeleztek, mivel a befektetők feszülten várják az Európai Központi Bank (EKB) legfrissebb monetáris politikai döntését. Az Egyesült Államokban a Fed jelenleg a kivárás stratégiáját választotta, miközben a vámok növekedése tovább fokozhatja az inflációt és gátolhatja a gazdasági növekedés ütemét.
Az európai Stoxx 600 index csütörtökön 0,37%-os csökkenéssel kezdte a napot, a legtöbb szektor veszteséget könyvelt el. Ezzel szemben a német DAX index 0,25%-os emelkedést mutatott, amelyet a Siemens Energy részvényeinek 10%-os ugrása hajtott, miután a vállalat kedvezőbb előrejelzést adott a 2025-ös pénzügyi évre. A francia Hermès, amely nemrégiben a világ legnagyobb luxusmárkájává emelkedett, 3,4%-os visszaesést szenvedett el, miután az értékesítési eredményei elmaradtak a várakozásoktól.
A budapesti tőzsde szerdai záráshoz viszonyítva enyhe, 0,2 százalékos emelkedéssel indította a napot.
A forint euróval szembeni árfolyama csütörtök reggel is a szerdai délutáni szinteken mozgott, 407 és 408 között ingadozva.
A befektetők figyelme csütörtökön a középpontba helyeződik, amikor az EKB legfrissebb kamatdöntését és a gazdasági kilátásokról szóló értékelését figyelik. A pénzügyi piacok széles spektrumon reagálhatnak, hiszen a döntések és az értékelések számos gazdasági tényezőt érintenek.
A szakértők arra számítanak, hogy a központi bank idén már harmadik alkalommal is mérsékelni fogja a kamatlábakat.
Az eurózóna gazdasági növekedésének jövője jelenleg kérdéses, hiszen a globális kereskedelmi feszültségek és a vámok hatásai folyamatosan befolyásolják a helyzetet. A várhatóan 25 bázispontos kamatvágás következtében az irányadó kamatláb 2,25%-ra csökkenne, ami újabb lépést jelent a gazdasági stabilitás keresésében.
Az ázsiai-csendes-óceáni térség tőzsdéi általában emelkedtek az éjszaka folyamán, miután a Wall Street szerdán drámai esésen ment keresztül. Az amerikai piacok visszaesését részben Jerome Powell, a Federal Reserve elnökének nyilatkozata idézte elő, aki figyelmeztetett arra, hogy a tartós kereskedelmi feszültségek veszélyeztethetik a központi bank inflációval kapcsolatos intézkedéseit és a gazdaság élénkítésére irányuló terveit. A Wall Street-i eladási hullámot tovább súlyosbította az Nvidia részvényeinek 6,9%-os drámai csökkenése, ami a mesterséges intelligencia területén vezető szerepet betöltő vállalat komoly veszteségeit tükrözi.
Donald Trump elnök által bevezetett és tervezett vámok hozzájárulnak az infláció növekedéséhez, ugyanakkor gátolják a gazdasági fejlődést. Ilyen feltételek között pedig kérdésessé válik, hogy a Fed mikor és milyen mértékben tudja folytatni kamatainak csökkentését. Jelenleg a Fed a megfontolt várakozásra helyezi a hangsúlyt.