Brüsszeli korrupciós ügy: a Huawei egyik vezetője is a vádlottak listáján szerepel.


A Huawei egyik legmagasabb rangú európai vezetője, Yong J., vádlottként szerepel egy belga korrupciós ügyben, amely összefüggésben áll az Európai Parlament működésével – derül ki a Politico által megszerzett bírósági iratokból. A kínai telekommunikációs óriás eddig többször is határozottan elutasította a vádakat, amelyek az ügy kapcsán merültek fel.

A tisztségviselőt súlyos vádakkal illetik, köztük aktív hivatali vesztegetéssel, bűnszervezetben való részvétellel és pénzmosással. Yong J. korábban a kínai technológiai óriás brüsszeli központjának élén állt, valamint az EU-s kapcsolatokért felelős főmegbízottként tevékenykedett. Az ügyben kedden zárt ajtók mögött zajlott a meghallgatás a brüsszeli fellebbviteli bíróságon.

A vizsgálat középpontjában az áll, hogy Huawei-hez köthető személyek illegális kifizetésekkel próbáltak politikai támogatást szerezni egy nyílt levélhez, amely a vállalat érdekeit képviselte, és amelyet nyolc európai parlamenti képviselő írt alá.

A nyomozás keretében házkutatásokat végeztek Belgiumban és Portugáliában, beleértve a Huawei brüsszeli lobbiközpontját és az Európai Parlamenti irodákat is.

Az ügyészség nyolc egyént gyanúsít, köztük három további Huawei-alkalmazottat, akiket Valerio O.-ként és Han W.-ként ismertek meg. Őket szintén korrupció, pénzmosás és bűnszervezethez való tartozás vádjával illették.

A vállalat hétfőn bejelentette, hogy két munkatársát elbocsátották, míg egy másik személyt felfüggesztettek a feltételezett érintettsége miatt. Azonban nem adtak tájékoztatást arról, hogy ezek az érintettek megegyeznek-e a hivatalosan gyanúsítottakkal.

A Huawei közleménye, amelyet korábban a Portfolio-nak is eljuttattak, hangsúlyozza, hogy a vállalat a korrupcióval szemben zéró toleranciát képvisel, és maradéktalanul együttműködik a hatóságokkal.

Az érintettek ügyvédei és a cég szóvivője egyelőre nem kommentálták az ügyet.

Bár az érintetteket ártatlannak kell tekinteni, az eljárás újabb csapást mér a kínai vállalat európai reputációjára, különösen abban az időszakban, amikor az EU és Kína kapcsolatai egyre feszültebbé válnak. Az ügy kimenetele politikai következményekkel is járhat, hiszen újra a figyelem középpontjába helyezi a külföldi befolyásgyakorlási próbálkozásokat az uniós intézményekben. A vizsgálat jelenleg is folyamatban van, és a következő hetekben újabb fejlemények várhatóak.

Related posts