A francia kormány úgy döntött, hogy újra engedélyezi bizonyos betiltott növényvédő szerek használatát, ami nagy örömet okozott a gazdák körében.

Több száz gazda gyűlt össze hétfőn a francia Nemzetgyűlés épülete előtt, hogy kifejezze ellenállását az új törvényjavaslat ellen. Az ellenzék máris bizalmatlansági indítvány benyújtásával fenyegetőzik.
Hétfőn Párizs szívében, a Nemzetgyűlés impozáns épülete előtt gyülekeztek a francia gazdák, hogy kifejezzék támogatásukat egy olyan törvényjavaslat iránt, amely mérsékelné a mezőgazdasági tevékenységekre vonatkozó környezetvédelmi követelményeket.
A zöld és baloldali ellenzéki pártok hevesen bírálják a javaslatot, és több mint 3500 módosító indítványt nyújtottak be a szavazás elhalasztása érdekében. A szöveg legnagyobb vitát generáló aspektusa az, hogy újra lehetővé tenné több növényvédő szer alkalmazását. Ezek a szerek egyes európai országokban elterjedt használatúak, és a gazdák szerint kulcsfontosságúak bizonyos növényfajták termesztéséhez, ám Franciaországban 2018 óta tilalom alatt állnak.
Clement Patoir, egy 19 éves gazda, így fogalmazott: "Vannak engedélyezett növényvédő szerek, amikből választhatunk, de a szabályokat pontosan be kell tartanunk. A bonyolultság nem kedvez a szakma jövőjének. Egyre csökken a mezőgazdasági területek száma, és a fiatalok közül sokan már nem vonzódnak a gazdálkodáshoz."
Pierrick Ponsin, egy másik gazdálkodó, aggodalmát fejezte ki a jelenlegi helyzet miatt: "Napjainkban folyamatosan elvonják tőlünk azokat a megoldásokat, amelyek révén növelhetnénk a termelésünket. Ezen kívül számos adminisztratív feladat nehezedik ránk, ami tovább növeli a munkaterhelésünket. Jelenleg semmilyen alternatíva nem áll rendelkezésünkre, hogy fenntartsuk a termelésünk jelenlegi szintjét. Az embereknek abba kellene hagyniuk az ostobaságok terjesztését. Alternatíva híján nem lenne miért aggódnunk."
A környezetvédelmi csoportok álláspontja szerint a vitatott növényvédő szerek veszélyes hatásokat gyakorolhatnak a méhekre, és nem zárható ki, hogy az emberi egészségre is ártalmasak lehetnek.
"Ha egy ilyen törvényjavaslat átmegy, az annak a jele, hogy visszafelé haladunk. Engedélyezünk olyan növényvédő szereket, amelyekről tudjuk, hogy veszélyesek az élőlényekre" - magyarázta egy aktivista, Gabriel Bertein.
Az ülésterem falai között végül a centrista, jobboldali és szélsőjobboldali pártok szövetségre léptek, és közösen megszavaztak egy indítványt, amely eltörölte a törvényjavaslat parlamenti vitáját. A tervezet most egy vegyesbizottság elé kerül, ahol a támogatók számbeli fölénye dominál. A baloldali pártok erre reagálva bejelentették, hogy bizalmatlansági indítványt terjesztenek elő a kormány ellen.