A bakterális fertőzések és a termékenység kapcsolata: egy izgalmas felfedezés A bakterális fertőzések hatása a termékenységre egyre inkább a kutatások középpontjába kerül. Számos tanulmány arra utal, hogy bizonyos baktériumok jelenléte a reproduktív rend

A bakteriális hüvelyfertőzés sok nő számára ismerős probléma. Elengedhetetlen, hogy komolyan vegyük ezt a kérdést, mivel nemcsak a közérzetünkre, hanem a termékenységünkre is kihatással lehet.
Bakteriális hüvelyfertőzés során a hüvelyben található baktériumok természetes egyensúlya felborul. A védelmet nyújtó Lactobacillusok száma csökken, ami következtében a normális, savas pH érték lúgos irányba tolódik el. Ezek a változások kedveznek a kórokozó baktériumok gyors szaporodásának a hüvely környezetében.
A bakteriális vaginózisra fogékonyabbak a méhen belüli fogamzásgátlót viselő nők, valamint szintén növeli a kockázatot a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a gyakori partnerváltás és a nem megfelelő higiénés szokások.
A jellemző tünetek a következőképpen alakulnak:
A hüvelyfertőzés gyakori intim probléma, ám a nők sokszor hajlamosak elhanyagolni a tüneteket, mintha csak egy átmeneti kellemetlenségről lenne szó.
A visszatérő bakteriális vaginózis kezelése fontos, még akkor is, ha a tünetek idővel maguktól eltűnnek és nem okoznak kellemetlenséget. A figyelmen kívül hagyott fertőzés komoly következményekkel járhat, ezért érdemes szakemberhez fordulni a megelőzés érdekében.
"A bakteriális vaginózis ritka szövődménye a kismedencei felszálló fertőzés, ami a méhet, illetve a petevezetékeket is érintheti, és krónikus esetben meddőséghez vezethet. Ezt a leckét nagyon megtanultam" - mondta a 35 éves Brigi, akinek a fertőzéssel való kálváriája a családalapítást is befolyásolta.
Brigi így mesélt tapasztalatairól: "Folyton ostoroztam magam, hogy miért nem vettem észre a fertőzést. A kezeletlen bakteriális hüvelyfertőzés szinte veszélybe sodorta az álmunkat, hogy családot alapítsunk. Igaz, alig voltak tüneteim, és mindig úgy tűnt, magától helyreállok, így nem foglalkoztam vele komolyan. Az orvoshoz akkor fordultam, amikor férjhez mentem, és a várva várt kisbaba nem érkezett meg. A vizsgálatok során kiderült, hogy visszatérő, krónikus bakteriális vaginózisom van, ami összenövéseket okozott, és ez befolyásolja a teherbeesés lehetőségét. Ez hatalmas sokk volt számomra. Idő kellett, hogy feldolgozzam, és ne a saját hibámat keressek a helyzet miatt. Szerencsére van egy fantasztikus orvosunk, aki javasolta a lombikprogramot. Belevágtunk a mesterséges megtermékenyítésbe, és az első próbálkozásunk sikerrel zárult. Még így is, a szívemben ott van a szorongás, hiszen ez az alattomos fertőzés a kismamákat sem kíméli."
A bakteriális vaginózis felismerése gyakran nem egyszerű feladat, így a kezeletlen fertőzés számos esetben nem a nő figyelmetlenségéből ered. Előfordulhat, hogy a hüvelyfertőzés szinte észrevétlenül zajlik, hónapokig vagy akár évekig is fennállhat anélkül, hogy a páciens panaszokat tapasztalna. A megváltozott hüvelyváladék idővel megszokottá válhat, ami miatt sokan nem érzik szükségét, hogy orvoshoz forduljanak. Ez a helyzet azonban különösen aggasztó, hiszen bár a látható tünetek hiányoznak, a fertőzés továbbra is aktívan jelen van a szervezetben. A baktériumok a méh üregébe és a petevezetékekbe is eljuthatnak, ami súlyos következményekkel járhat, például kismedencei gyulladást, vagy a petevezetékek visszafordíthatatlan elzáródását okozva. Továbbá, a méhen kívüli terhesség kockázata is megnőhet, krónikus kismedencei fájdalom alakulhat ki, és extrém esetekben kóros citológiai elváltozásokhoz vezethet.
"A terápia antibiotikumot jelentett, ami elölte az idegen, kórokozó baktériumokat, majd a saját flórám támogatására és helyreállítására koncentráltunk. A saját speciális baktériumflóránk megóvása, illetve helyreállítása elengedhetetlen a fertőzés visszatérésének megelőzése érdekében. Rögös és hosszú volt az út, de szerencsére minden rendbe jött. Lelkileg is megerőltető volt, hiszen rengeteget próbálkoztunk a férjemmel. Szerencsére a támogató közegnek köszönhetően minden a lehető legjobban alakult. Most már nem ostorozom magam, de a szűrővizsgálatok időpontjait pontosan betartom! A megfelelő időben történő felismerés és kezelés sok esetben megelőzheti a hosszú távú következményeket" - figyelmeztet Brigi.
Az orvos által előírt antibiotikumkúrával a fertőzés jól kezelhető. A hüvelyfertőzések kezelésénél a kórokozók elpusztítása mellett gondoljunk a hüvelyünk védelmét biztosító tejsavbaktériumok megfelelő létszámának visszaállítására is. Ha ezt elmulasztjuk, a fertőzés könnyen visszatérhet.
Tudtad, hogy az egészséges hüvelyflóra megőrzésére szolgáló készítmények alkalmazása különösen fontos lehet, ha gyakran tapasztalsz fertőzéseket? Antibiotikumok szedése után is érdemes ezeket használni, hiszen segíthetnek helyreállítani a természetes egyensúlyt. Sőt, megfelelő óvatossággal a várandósság és a szoptatás idején is alkalmazhatók, így támogathatják a nők egészségét a különböző életszakaszokban.