Az uniós biztos véleménye szerint Bulgária és Románia schengeni csatlakozása, amely januárra van kitűzve, egy megvalósítható cél.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés - jelentette ki az Európai Unió belügyekért felelős biztosa pénteken Budapesten. Ylva Johansson azon a többoldalú belügyminiszteri sajtótájékoztatón beszélt erről, amelyen a házigazda Pintér Sándor belügyminiszteren kívül Gerhard Karner osztrák, Atanas Ilkov bolgár és Catalin Predoiu román belügyminiszter vett részt.
Ylva Johansson kifejezte gratulációját Pintér Sándor belügyminiszternek, hangsúlyozva, hogy "ez a rendkívül sikeres budapesti tanácskozás jelentős mértékben az ő személyes elkötelezettségének eredménye".
Kiemelte, hogy a kérdésben érintett más országok közös erőfeszítései és együttműködése révén kialakult eredmények jelentős hatással bírnak.
Az elért eredmények kapcsán a belügyi biztos kiemelte, hogy a bolgár és román hatóságok közös intézkedéseinek hatására Bulgária külső határain 80%-kal, míg Bulgária és Románia közötti viszonylatban 40%-kal csökkent az illegális határátlépési kísérletek száma a balkáni migrációs útvonalon.
Kijelentette, hogy mindkét nemzet elszántan fáradozott a kitűzött célok elérése érdekében, és eddig zökkenőmentesen teljesítették a vállalt kötelezettségeiket.
Kiemelte, hogy az együttműködés továbbfejlesztéseként tervezett, a török-bolgár határon megvalósuló közös határellenőrzés tovább fogja növelni az Európai Unió és a két shengeni tagjelölt ország biztonságát; így az új intézkedéscsomag december 12-ére tervezett véglegesítését követően reális célkitűzéssé válhat Bulgária és Románia január elsejétől való, teljes jogú csatlakozása a schengeni határövezethez.
Ylva Johansson végül szívből jövő köszönetét fejezte ki a négy tagország belügyminisztereinek, amiért...
A belügyi biztos kifejezte örömét és elégedettségét, amiért a közelgő uniós biztosi mandátuma lejárta előtt sikerült előrelépéseket elérni az európai határvédelem területén. Szavai szerint ez a folyamat azt jelzi, hogy Bulgária és Románia csatlakozása után várhatóan megszűnik a belső határellenőrzés a két ország esetében.