Az Európai Unió lehetőséget mérlegel arra, hogy különadóval sújtsa az amerikai technológiai vállalatok által nyújtott szolgáltatásokat, mindezt a vámokkal kapcsolatos problémák miatt.

Olaf Scholz német kancellár csütörtökön éles kritikát fogalmazott meg az új amerikai vámokkal kapcsolatban, kijelentve, hogy azok "alapvetően hibásak". Hozzátette, hogy az Európai Unió nem zárja ki a lehetőségét annak, hogy megtorló intézkedéseket hozzon amerikai technológiai óriásvállalatokkal szemben.
"Ez egy támadás a globális kereskedelmi rendszer ellen, amely világszerte jólétet biztosított, és amely nagyrészt az Egyesült Államok erőfeszítéseinek gyümölcse" - fogalmazott Scholz a France 24 beszámolója szerint, miután Donald Trump amerikai elnök csütörtökön széleskörű vámintézkedéseket jelentett be, amelyek mind szövetségeseit, mind ellenfeleit érintik.
Az EU vezetőjének szavait visszhangozva Scholz kijelentette: "készek vagyunk tárgyalni az amerikai kormánnyal" a megoldás érdekében, ám figyelmeztetett, hogy Európa "határozottan, erőteljesen és megfelelő módon" válaszol, ha nem sikerül megállapodni.
Robert Habeck gazdasági miniszter szerint az EU akár különadót is bevezethet az amerikai technológiai óriásokkal szemben. "Minden lehetőség az asztalon van" - mondta, utalva arra, hogy az EU még mérlegeli a lehetséges válaszlépéseket.
"A jelentős technológiai vállalatok rendkívüli mértékben uralják Európát, és sok esetben elkerülik az európai adófizetési kötelezettségeiket" – nyilatkozta Habeck egy sajtótájékoztatón. Franciaország már korábban kifejezte, hogy az EU válaszként az amerikai importvámokra az 'online szolgáltatások' megcélzását fontolgatja.
Németország számára komoly problémákat jelenthetnek Trump vámintézkedései, hiszen az Egyesült Államok a legfontosabb exportpiacuk. A német vállalatok óriási mennyiségű terméket - az autóktól a vegyi anyagokig terjedő széles spektrumot - juttatnak el az amerikai piacra, így a vámok bevezetése jelentős anyagi veszteségeket okozhat.
Habeck figyelmeztetett, hogy az "amerikai vámőrület" súlyos recesszióba sodorhat országokat, elsődlegesen az Egyesült Államokat, és világszerte jelentős károkat okozhat. "Az amerikai fogyasztók számára ez a nap nem a 'felszabadulás', hanem az 'infláció' napja lesz" - hangsúlyozta, utalva Trump által az új vámintézkedések kapcsán használt "Liberation Day" kifejezésre.
Csütörtökön életbe lépett az amerikai autóipart érintő 25%-os vám, ami komoly nehézségeket jelent a német autógyártók, például a Volkswagen, a Mercedes és a BMW számára. Az Egyesült Államok ugyanis kulcsszerepet játszik számukra, mint jelentős exportpiac.
A német autóipar vezető érdekképviseleti szerve, a VDA, arra figyelmeztette az Európai Uniót, hogy határozottan lépjen fel a vámokkal szemben, miközben fenntartja a nyitottságát a tárgyalások iránt.