Támogassuk együtt az Andrássy Gimnázium csapatát az idei Estöri döntőjében!

Péntek délután 24 csapat lépett színre az Estöri Kreatív Történelmi Verseny 2024/25-ös évadának középdöntőjében. A diákok lehetőséget kaptak arra, hogy saját szemszögükből mutassák be a II. világháború történelmét. Az előzetesen készített videóik és a hozzájuk kapcsolódó prezentációk segítségével a világégés olyan ismert és kevésbé ismert eseményeire és szereplőire irányították a közönség figyelmét, amelyek talán eddig rejtve maradtak.
Az esemény helyszíne a versenyt létrehozó Esterházy Magyarország Alapítvány együttműködő partnerének, az Európa Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájának budapesti épülete volt. A nap végén az is kiderült, melyik az a tizenkét csapat, amely a döntőbe jutott.
Az idei Estöri verseny a múlt árnyait idézi meg, hiszen a nyolcvan évvel ezelőtt befejeződött II. világháború történetére összpontosít. A versenykiírás célja, hogy feltárja, miként befolyásolták a totális diktatúrák egy adott ország vagy régió életét, hogyan zajlottak a harcok a frontvonalakon, és milyen hatással volt a háború a civil lakosságra. Emellett arra is kíváncsi, hogy a helytállás és szolidaritás példái hogyan élnek tovább a kollektív emlékezetben. A zsűri előtt háromfős csapatok mérhették össze tudásukat, öt-öt perc állt rendelkezésükre, hogy meggyőzzék az értékelőket felkészültségükről. A diákok nem csupán az előre elkészített videóikkal, hanem a helyszínen bemutatott prezentációikkal és a zsűri kérdéseire adott válaszaikkal is bizonyították, mennyire otthonosan mozognak a választott téma világában. Ez alkalommal a résztvevők ismét megmutatták, hogy nem csupán részletes ismeretekkel rendelkeznek, hanem saját véleményüket is bátran megfogalmazzák a történelem fontos fordulópontjairól. Képesek kritikusan és iróniával szemlélni a múlt eseményeit, és merészen felvetni olyan erkölcsi dilemmákat, amelyek a mai társadalomban is relevánsak.
A 2024/2025-ös Estöri Kreatív Történelmi Verseny középdöntőjében részt vevő versenyzők - Fotó: Gosztom Gergő / Fotocredit.
Előzetesen elkészített kisfilmjeik hol kreatívan, hol lírai vagy éppen ironikus hangon beszéltek a II. világháború sorsfordító pillanatairól, változatos képet rajzolva Európa és a közép-kelet-európai régió történelméről. Az elmesélt történetekben a híres vagy épp hírhedt politikai szereplők mellett a diákok megidéztek olyan szereplőket is - Habsburg Ottó, az író, Nagy Lajos, a kor népszerű dívája, Karády Katalin, a háborúból való kiugrás előkészítésében nagy szerepet játszó Ujszászy István vezérőrnagy, a fotós Robert Capa, vagy a zsidó embereket mentő Angel San Briz, Esterházy Lujza, Salkaházy Sára személyében -, akik a pusztítás árnyékában is a béke és az embermentés érdekében végezték fáradhatatlanul munkájukat. Ehhez többen választották filmjük eszközéül az interjúkészítést, megszólaltatva szakértőket, történészeket, múzeumi szakembereket is. Olyan csapat is volt, aki saját tanárát kérte fel egy történelmi figura megszemélyesítésére, vagy történelmi tényfeltáró munkával akár a diplomácia berkeiben is utánajárt az általa választott történet részleteinek.
Az alkotások megmutatták, hogy a csapatok kellő figyelmet fordítottak a kiírás azon ajánlására is, amely szerint a témaválasztáshoz helyi vagy akár családi vonatkozású történeteket is érdemes felkutatni. A videókban és az élő prezentációkban is szívesen bújtak választott figuráik bőrébe, hangsúlyt helyezve a jelmezekre, a korhű helyszínek vagy az ötletes kellékek kiválasztására. A zsűri néhány egészen kiforrott, filmes tehetséget sejtető munkával is találkozott - ez is bizonyítja, hogy a verseny segíti a kreativitás és a kompetenciák fejlődését is.
A középdöntőben 13 vidéki, 3 határon túli, valamint 8 budapesti csapat mérte össze erejét, hogy megküzdjön a döntőbe jutásért.
Béri Balogh Ádám Katolikus Gimnázium 10_11 csapata
Kiskunhalasi Református Kollégium Szilády Áron Gimnázium és Kollégium 10c csapata
Szegedi Tömörkény István Gimnázium 10d csapata
A Pannonhalmi Bencés Gimnázium és Szakkollégium 10b2-es csapata.
A Dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium 9. osztályának csapata.
Karinthy Frigyes Gimnázium 10b3 csapata
A Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola (Ipolyság) 9g osztálya egyedülálló közösséget alkot, melyben a tanulás mellett a barátságok és az együttműködés is kiemelt szerepet kap. Az osztály tagjai nemcsak a tudományokban, hanem a művészetek és sport terén is megmutatják tehetségüket, így színesítve az iskola életét. Minden egyes diák hozzájárul a közösség sokszínűségéhez, és együtt formálják a jövőjüket.
A Friedrich Schiller Gimnázium és Kollégium 9b1-es csapata egyedülálló és dinamikus közösséget alkot, amely tele van tehetséges diákokkal és inspiráló ötletekkel. Kiemelkedő elkötelezettségünkkel és együttműködésünkkel folyamatosan arra törekszünk, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és egymásból.
Budapesti Komplex Szakképzési Centrum Weiss Manfréd Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium 10h1-es csapata.
A Budapest X. kerületében található Zrínyi Miklós Gimnázium 9_11_1 csapata kiemelkedő tevékenységével és elkötelezettségével tűnik ki a diákélet színes palettáján. Az összetartó közösség tagjai számos kihívással néznek szembe, miközben együtt tanulnak és fejlődnek.
Deák Téri Evangélikus Gimnázium 10. évfolyamos csapata
A Békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium 10b osztályának csapata
Azokra, akik sikerrel vették a mostani forduló akadályait, további kihívások várnak. A döntő előtt fel kell építeniük egy, a versenybizottság által meghatározott témájú Instagram-profilt, majd a döntő napján az általuk készített oldalhoz és a verseny tematikájához kapcsolódó további szóbeli és gyakorlati feladatokat kell megoldaniuk. A budapesti döntő várhatóan május 15-én lesz.