Alkalmazás a kiégés megelőzésére: egyedi megoldások a lelki egészség megőrzésére.


Egy európai kezdeményezés célul tűzte ki a munkavállalók stresszel szembeni ellenállóságának fokozását, valamint a kiégés megelőzését. A projekt eddigi eredményei ígéretesek, és reménykednek abban, hogy a résztvevők életminősége javul.

A munkavállalók mentális jóléte napjainkban egyre hangsúlyosabb szerepet kap a vállalatok életében. A Mindletic, egy litvániai központú európai kezdeményezés, arra összpontosít, hogy erősítse a stresszel szembeni ellenálló képességet, megelőzze a munkahelyi kiégést, és ezzel párhuzamosan csökkentse a vállalkozásokra háruló költségeket. A projekt célja, hogy támogassa a munkavállalók mentális egészségének megőrzését, ezáltal hozzájárulva a fenntarthatóbb munkahelyi kultúrák kialakításához.

A becslések alapján az Európai Unió területén körülbelül 3,2 millió munkavállalót fenyeget a kiégés veszélye, különösen Franciaországban, ahol a legmagasabb a kockázat. Egy 2021-es felmérés eredményei szerint a válaszadók több mint 30%-a számolt be arról, hogy jelentős munkával kapcsolatos szorongással küzd.

"A Mindletic egy digitális érzelmi intelligencia tornaterem, ahol az emberek egyénileg edzhetik érzelmi intelligenciájukat. Vállalati szinten pedig betekintést nyújtunk az alkalmazottaktól gyűjtött anonim és összesített adatokból. Az adatokon keresztül pedig megelőzhetik és megjósolhatják a kiégési esetekkel és a kezelt stresszel kapcsolatos költségeket," magyarázta a Mindletic egyik alapítója, Ieva Vaitkevičiūtė.

Vilnius szívében a 1stDibs.com nevű innovatív start-up együttműködik a Mindletic-kel, egy olyan kezdeményezéssel, amely a mentális jólétre helyezi a hangsúlyt. A világjárvány időszakában a cég vezetősége ráébredt, hogy elengedhetetlen a mentális egészség támogatása, így elhatározták, hogy befektetnek ebbe a fontos területbe. Az alkalmazottak aktívan kihasználják a platform különféle funkcióit, hogy nyomon követhessék energiaszintjeiket, kifejezhessék érzelmeiket, és meditációval találjanak belső nyugalomra. Az eddigi tapasztalatok alapján úgy tűnik, hogy ez a megközelítés valóban megtérül.

"Nagyjából 95%-uk használja az alkalmazást. Szerintem egyre több vállalat érti meg, hogy a munka és a magánélet egyensúlya, az érzelmi és fizikai egyensúly fontos, az alkalmazottak sokkal produktívabbak, ha boldogok. Tehát jobb befektetni a meglévő alkalmazottakba, mint új embereket képezni, hogy elvégezzék a vállalatnál szükséges munkát," mondta a startup vezérigazgatója, Gedas Monginas.

Amikor egy vállalat támogató környezetet teremt, és a munkatársak tudatosan gyakorolják az önértékelést, a csoport dinamikája jelentős átalakuláson megy keresztül. Ezt tapasztalja Algimantas Stuopelis, aki egy másik cég munkatársa. Az elmúlt hat hónapban naponta néhány percet szentelt érzelmi intelligenciája fejlesztésére, és úgy véli, ez a folyamat pozitív hatással van rá.

"Amikor ezeket a feladatsorokat teljesítem, átfutom a Mindletic által kínált tréning anyagát, és ennek köszönhetően mélyebb önismeretre teszek szert. Így a stresszes helyzetekre is tudatosabban és átgondoltabban reagálok."

A Mindletic összesített költségvetése 510 000 euróra rúg, amelyből 47,05%-ot az EU kohéziós alapja biztosít, míg a fennmaradó 52,95%-ot a Vilniusi Egyetem és különböző magánszervezetek járulnak hozzá.

A projekt keretein belül körülbelül harminc szakpszichológus működik közre, köztük Rokas Salevicius is. Salevicius szerint a mentális egészség és a kiégés kérdései már nem maradhatnak titokban, és fontos, hogy nyíltan beszéljünk róluk.

"Én nem tekinteném a kiégést valami igazán rossz dolognak, amit meg kell szüntetni. Ez egy kísérlet, hogy azt mondjuk magunknak, talán megpróbálhatunk lassítani, és úgy eredményeket elérni, hogy közben vigyázunk magunkra," mondta a pszichológus.

A kiégés és a depresszió a második vezető oka a munkaképtelenné válásnak az vállalkozók körében. Ezek a jelenségek fokozódtak például az ukrajnai háború vagy a koronavírus-járvány hatására.

Franciaországban a munkahelyi stressz társadalmi költségeit 2-3 milliárd euróra becsülik, ezek a számok magukban foglalják az ápolási kiadásokat, a hiányzásokat, a tevékenység beszüntetését és a korai halálozást.

Related posts