A vékony testalkat nem zárja ki a cukorbetegség lehetőségét. Szakértőink elmondják, miért fontos figyelni a betegség jeleire, függetlenül a testsúlytól. A Házipatika szakmai elemzése következik!
Sokan hajlamosak azt hinni, hogy a 2-es típusú cukorbetegség csak az elhízottakat érinti. Az igazság azonban az, hogy ez az anyagcserezavar akár az optimális testsúlyú embereknél is megjelenhet.
Sokunk számára ismerős lehet az a figyelmeztetés, miszerint a túlsúly és az elhízás növeli a cukorbetegség kockázatát. Azonban fontos megérteni, hogy a testtömegindex (BMI) önmagában nem ad teljes képet a helyzetről. Ez a mérőszám nem nyújt információt a test összetételéről, és figyelmen kívül hagyja a zsírok eloszlását is. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont szakértője hangsúlyozza, hogy a zsír elhelyezkedése a testben, különösen az, hogy a bőr alatt vagy a hasi szervek körül halmozódik-e, kulcsfontosságú tényező lehet a jövőbeli cukorbetegség kockázatának megítélésében.
"A 2-es típusú cukorbetegség rizikótényezői közül valóban az elhízás a legjelentősebb, mégis előfordul, hogy soványabb, alacsony BMI-vel rendelkező embereknél diagnosztizáljuk ezt a betegséget. Mindannyian ismerünk olyanokat, akik bármennyit is esznek, nem látszódik rajtuk, vékony testalkatukkal pedig folyton kivívják környezetük irigységét. Pedig az úgynevezett TOFI (Thin Outside, Fat Inside) vagyis a kívül vékony, belül elhízott ("sovány kövér") típusú emberek nem feltétlenül egészségesek, sőt jóval nagyobb az esélyük az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabétesz kialakulására is" - magyarázta a szakértő.
A "sovány kövér" jelenség azt jelenti, hogy egyes emberek, akik kívülről vékonynak tűnnek, valójában jelentős mennyiségű zsigeri zsírral rendelkeznek. Ez a zsírréteg a létfontosságú szervek, mint a máj, a hasnyálmirigy és a belek körül helyezkedik el, ami komoly egészségi kockázatokkal jár. A probléma az, hogy ezt a jelenséget nehéz észlelni, mivel a külső megjelenés alapján sokan azt hihetik, hogy ezek az egyének teljesen egészségesek és energikusak. Azonban a zsigeri zsírok által termelt gyulladásos anyagok hozzájárulhatnak olyan metabolikus problémákhoz, mint az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség, amelyek hosszú távon komoly következményekkel járhatnak az egészségre.
A statisztikák alapján a 2-es típusú cukorbetegségben érintettek körülbelül 90%-a túlsúlyos vagy elhízott. Érdemes azonban megemlíteni, hogy a fennmaradó 10%-ba tartozó, normál testsúllyal rendelkező egyének – akik esetleg úgy vélik, hogy teljesen egészségesek – is tévhitben élhetnek. A diabetológus szakértők figyelmeztetnek arra, hogy már egy-két kilogrammnyi zsigeri zsír is komoly kockázatot jelenthet az egészségre. A helyzet komolyságát tükrözi az a megdöbbentő adat, miszerint a felnőtt lakosság 45%-a szenved elzsírosodott májtól, gyakran anélkül, hogy tudomásuk lenne erről. Ezen kívül a zsigeri zsír mennyisége akár négyszeresére is felerősítheti a cukorbetegség kifejlődésének valószínűségét.
A cukorbetegség sajnos bárkit érinthet, függetlenül attól, hogy valaki éppen milyen testalkattal rendelkezik. Még ha valaki a BMI-skálán a „tökéletes” kategóriába is tartozik, ha az életmódja egészségtelen – például túl sok alkoholt fogyaszt, dohányzik, és mozgásszegény életet él –, akkor könnyen kialakulhat a zsigeri zsír felhalmozódása a szervezetében. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy a szűrővizsgálatok során ne csak a testsúlyunkra figyeljünk, hanem rendszeresen ellenőrizzük a vércukorszintünket is. A korai felismerés kulcsfontosságú, mivel a cukorbetegség megfelelő kezeléssel jól kordában tartható, és kellő elszántsággal, valamint a javasolt életmódbeli változtatások betartásával akár vissza is fordítható – hívta fel a figyelmet a diabetológus.