A májgyulladás korai tünetei gyakran félrevezetőek, és sokan talán észre sem veszik, hogy e mögött komoly egészségügyi probléma állhat.
A májgyulladás korai tünetei számos más betegség esetén is előfordulhatnak, ezért sokszor nem is gyanakodnak erre az érintettek.
A májgyulladás továbbra is komoly problémát jelent világszerte, rengeteg embert érintve, mégis sokan keveset tudnak a betegség jellemzőiről, okairól, valamint különböző típusaikról. Fontos lenne, hogy jobban megismerjük ezt a betegséget, hiszen egyes formái ellen hatékonyan lehet védekezni. Ha tisztában vagyunk a tünetekkel, gyorsabban juthatunk el a szükséges orvosi ellátáshoz, ami kulcsfontosságú a gyógyulás szempontjából.
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi áll a háttérben, ezért sokan úgy élhetnek, hogy nem is sejtik, betegségben szenvednek. Ez részben annak köszönhető, hogy a vírusok által kiváltott májgyulladás nem mindig produkál nyilvánvaló tüneteket. Amikor rossz a közérzetünk, fáradékonyak vagyunk, és ízületi vagy izomfájdalmak gyötörnek minket, ritkán gondolunk arra, hogy esetleg a hepatitis állhat a panaszaink mögött. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a hosszú távon kezeletlen állapot súlyos következményekkel járhat, például májzsugorodáshoz vagy akár májrákhoz is vezethet. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a betegség rendszeresen figyelmet kapjon, ezzel csökkentve a hepatitis áldozatainak számát - nyilatkozta Dr. Szabó Olga, a Budai Egészségközpont belgyógyász és hepatológus.
Hatféle hepatitis vírust különböztetünk meg: A, B, C, D, E és G vírust. A májgyulladás lehet krónikus és akut, melyek számos hasonló tünettel rendelkeznek. A betegség kezdetén főként rossz közérzet, fáradtság, az ízületek és izmok fájdalma, láz, émelygés, fejfájás a jellemző. A gyulladás miatt megnövekedett máj a jobb oldalon, a bordák alatt fájdalmat is okozhat, és gyakran előfordulhat bőrkiütés is. Az akut májgyulladásra utaló tünetek a hányás, étvágytalanság, láz, hasmenés és a kiütések, de mivel ezek számos más betegség kísérői is lehetnek, ezért sokszor nem is gyanakodnak májgyulladásra. A hepatitis egyik tünete lehet, hogy a beteg "besárgul", azaz a szeme fehérje és a bőre sárga színűvé válik. Ilyenkor a vizelet sötét és a széklet világos színűvé válik.
Az alábbiakban összefoglaltuk, hogy melyik típusú hepatitisre mi a jellemző.
Az akut májgyulladásért gyakran a hepatitis A vírus tehető felelőssé. Főként szennyezett ételek és italok útján terjed, ezért nagyon fontos, hogy a zöldségeket, gyümölcsöket a fogyasztás előtt alaposan megmossuk, valamint mi is mossunk kezet az étkezés előtt. Ha külföldre utazunk, fokozottan figyeljünk a testi higiéniára, valamint az élelmiszerekkel kapcsolatos higiéniai szabályok betartására. A hepatitis A vírus elleni védelem legbiztosabb formája a védőoltás.
Ahogy már fentebb is említettük, a B vírus az egyik olyan típus, ami akut májgyulladást okozhat, de ez sokszor nem kerül felismerésre az enyhe tünetek miatt, ilyenkor krónikus májgyulladásba mehet át. A hepatitis B a világ legfertőzőbb betegségeinek egyike, amely vérrel, vérkészítményekkel és szexuális úton is fertőz. Ugyanilyen veszélyes lehet, hogyha az előírásoknak nem megfelelően újra használják és nem megfelelően fertőtlenítik az injekciós, akupunktúrás vagy tetováló tűket, de a nem jól fertőtlenített körömvágó olló, a borotválkozó eszközök, vagy a fogkefe is vírushordozó lehet.
A hepatitis B vírus lappangási ideje változó, akár több héttől hónapokig terjedhet, és a betegség évekig rejtve maradhat. Hosszú távon azonban komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, például májzsugorhoz vagy májrákhoz. Különösen aggasztó, hogy a várandós nők a vírus révén a magzatot is megfertőzhetik. A hepatitis B elleni védekezés egyik leghatékonyabb módja a védőoltás, amelyet Magyarországon 1999 óta kötelezően kapnak a 13 éves fiatalok az iskolai program keretében. A vírus reprodukciója gyógyszeres kezeléssel is gátolható, ami segíthet a betegség előrehaladásának megakadályozásában.
A krónikus májgyulladás egyik jelentős forrása a vérrel és vérrel szennyezett eszközökkel való érintkezés. Különösen veszélyeztetettek azok a közösségek, akik közös vénás tűt használnak, vagy orrba szippantott drogokat osztanak meg. A C vírusnak számos variánsa létezik, ezért jelenleg sajnos nincs elérhető vakcina ellene. Amennyiben a családban már előfordult a betegség, javasolt, hogy mindenki végezzen el szűrővizsgálatot. Hasonlóan fontos, mint a hepatitis B esetében, hogy kerüljük a közös borotvák, fésűk és törölközők használatát. Ha a betegség időben felismerésre kerül és megfelelő gyógyszeres kezelést kap, a vírusfertőzés megszüntethető, és jó eséllyel (ha még nem alakult ki májzsugor) a máj teljes regenerálódására is van lehetőség.
A krónikus májgyulladást okozó D vírus a hepatitis B-hez hasonlóan terjed, de ezzel a vírussal csak az fertőződhet, aki már korábban fertőződött a B vírussal.
Az A vírushoz hasonlóan a széklettel szennyezett élelmiszerek révén terjed, ezért fontos, hogy figyeljünk a higiéniás előírásokra, így csökkenthetjük a fertőzés kockázatát. Sajnos jelenleg nincs elérhető védőoltás ellene.
A diagnózis felállításában segítenek a fennálló panaszok, tünetek, kórelőzmények, valamint a páciens életmódjának, fertőződési lehetőségeinek feltérképezése. Ezután következik a laborvizsgálat, a vírusszerológia és a hasi ultrahangos vizsgálat. A krónikus májgyulladások előrehaladottságának megítélésére korábban gyakran végzett májbiopszia helyett ma már az úgynevezett FibroScan vizsgálatot használnak, ami egy speciális ultrahangos eszközzel történik és a máj merevségét méri, melyből szoftverek számítják ki a fibrózis (rostosodás) és szteatózis (zsírosság) mértékét.