A Higgs-bozon felfedezőinek munkáját is elismerték.
A HUN-REN több kutatóközpontjának tudósai is részt vettek abban a jelentős CERN-kísérlet sorozatban, amely idén Breakthrough-díjat nyert, ahogy azt a múlt hétvégén Los Angelesben bejelentették. Az ünnepélyes díjátadó ceremóniára április 12-én kerül sor. Ez a rangos nemzetközi elismerés a fizika területén a Higgs-bozon jellemzőinek alapos megméréséért, valamint a CERN Nagy Hadronütköztetőjében folytatott egyéb kutatásokért ítélték oda több mint 13 ezer kutatónak, köztük a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont (Wigner FK) és a HUN-REN Atommagkutató Intézet (ATOMKI) szakértőinek – áll a központ hivatalos honlapján.
"Érdekes módon mind a négy kísérlet elért áttörést az elmúlt években. Lassan 10-15 éve működik a Nagy Hadronütköztető" - mondta az Utópia adásában Horváth Dezső fizikus, a fizikatudományok doktora, címzetes egyetemi tanár.
"Ez a hollywoodi társaság díjanként 3 millió dollárt ad a díjazottaknak. Tehát egész komoly összeget. Ezt úgy osztották fel a Nagy Hadronütköztető négy kísérlete között, hogy a két óriási kísérlet, az ATLAS és a CMS (Compact Muon Solenoid - a Nagy Hadronütköztető gyűrű két nagyobb detektorának egyike), az utóbbiban vagyok én is benne, egy-egy milliót kapott, és az ALICE és az LHCb nevű kísérlet fél-fél milliót" - összegezte.
Az ATLAS és a CMS kísérlet az lényegében ezt a két óriási kísérletet, egyenként 5000 fizikussal a Higgs-bozon felfedezésére optimalizálták.