A COP29 klímacsúcson az ukrajnai háború is kiemelt figyelmet kap, mivel a konfliktus jelentős hatással van a globális környezeti politikákra és a fenntartható fejlődésre.


Ukrajna környezetvédelmi minisztere szerint Európa legnagyobb ökológiai katasztrófáját okozták a harcok.

A Bakuban megrendezett COP29 klímakonferencia középpontjában az ukrajnai háború állt, amely a globális környezetvédelmi diskurzusokban is komoly hatással bír. Az orosz invázió ezer napja után Ukrajna környezetvédelmi és természeti erőforrásokért felelős minisztere, Szvetlana Hrincsuk, az Euronewsnak nyilatkozva az eseményeket Európa legnagyobb ökológiai katasztrófájaként jellemezte. Hangsúlyozta, hogy Ukrajna újjáépítése során elengedhetetlen a fenntartható fejlődés szempontjainak figyelembevételére, így a jövőbeli rekonstrukció nem csupán a fizikai infrastruktúra helyreállítását, hanem a környezeti szempontok integrálását is magában foglalja.

"A különböző minisztériumok és szervezetek képviselőivel, valamint magánszemélyekkel folytatott hosszas megbeszélések során arra a következtetésre jutottunk, hogy miként tudjuk újjáépíteni Ukrajnát és annak gazdaságát. Számos ígéretes projekt már elindult, és világossá vált számunkra, hogy a jövőnk csak egy úton haladhat: a zöld, fenntartható és klímasemleges újjáépítés révén" - nyilatkozta a politikus, aki kiemelte, hogy Ukrajna célja 2050-re elérni a klímasemlegességet, ám ehhez elengedhetetlen a nemzetközi közösség támogatása is.

"Beszélünk a klímasemlegességről és az összefogás fontosságáról, ám ahhoz, hogy elérjük klímacéljainkat, elengedhetetlen Ukrajna helyzetének rendezése. Meg kell akadályoznunk a természet rombolását. A mindennapi robbanások erdőtüzeket gerjesztenek, ezzel pedig fokozzák a szén-dioxid-kibocsátást. Ez az üzenet nem csupán Ukrajnának, hanem minden civilizált országnak és az egész nemzetközi közösségnek szól" - hangsúlyozta Hrincsuk.

A környezetvédelemért felelős miniszter kijelentette, hogy az ukrajnai ökoszisztéma olyan súlyos sérüléseket szenvedett el, amelyek már nem helyrehozhatók.

"A helyreállítás folyamata rendkívül időigényes lesz. Néha el kell fogadnunk, hogy nem tudjuk visszaállítani a dolgokat a régi kerékvágásba. Vannak olyan ökoszisztémák, amelyek végleg eltűntek, és sajnos már nem tehetünk értük semmit" - osztotta meg véleményét Grincsuk.

A miniszter már számos uniós tisztviselővel egyeztetett Bakuban, és a klímaváltozásért felelős biztossal is fontos megbeszéléseket folytat.

Related posts