5 gyógyszer, amit soha ne használj, mielőtt napra mennél: jelentősen növelhetik a bőrrák kockázatát!

Fél kimenni a család saját kertjébe - elsőre talán viccesnek hangzik az indok, de valójában mélyebb mögöttes jelentése van. Képzeljük csak el: a friss levegő, a virágok illata, a napfény simogatása, de a kertünk ismeretlen kis titkokat rejt. Ki tudja, milyen apró kis élőlények bújnak meg a fűben? Esetleg egy eltévedt méhecske, vagy egy gyanakvó csiga? Az első pillantásra nevetséges félelem mögött ott lapulhat a kíváncsiság, a felfedezés izgalma, ami sokunkban él. Szóval, talán érdemes lenne mégis felfedezni a kertünket, és felfedezni azokat az apró csodákat, amik ott várnak ránk.
A kánikula a strand és a nyaralás mellett olyan kockázatokat is magában hordoz, mint például a bőrrák. Az köztudott, hogy a világos bőrű, anyajegyekre hajlamos emberek fokozott veszélynek vannak kitéve - de nem csak ők.
Sokan talán nem is sejtik, hogy bizonyos, gyakran használt gyógyszerek fokozhatják a napfény ártalmas hatásait.
Bizonyos készítmények - mint például fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, antidepresszánsok, hormonpótlók és sztatinok - fototoxikus reakciót válthatnak ki. Ez annyit jelent, hogy szedésük mellett a bőr jóval érzékenyebben reagál az UV-sugarakra, és nagyobb eséllyel ég le - akár már enyhébb napsugárzás mellett is.
Az ibuprofén és más, vény nélkül kapható nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) napfény hatására kémiai reakciókba léphetnek a bőrünkön, ami bőrirritációt okozhat. Különösen figyelemre méltóak az antibiotikumok, mint a doxiciklin és ciprofloxacin, amelyek hajlamosak elnyelni az UV-fényt, ezáltal súlyos napallergiás reakciókat idézhetnek elő.
Az antidepresszánsokat szedők esetében nemcsak a bőr érzékenyebb lehet, de a test hőszabályozása is felborulhat - ami hőgutához vagy kiszáradáshoz vezethet a legmelegebb napokon. A menopauzán áteső nők által használt hormonpótló készítmények pedig a bőrrák egyik leggyakoribb típusának kockázatát növelhetik meg. A sztatinok koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek, amik egyeseknél fokozhatják a napfényre adott bőrreakciókat.
Ha a fenti gyógyszerek valamelyikét szeded, soha ne felejts el magas faktorszámú naptejet használni, emellett kerüld a direkt napfényt a déli órákban, viselj lenge, de hosszú ujjú ruhákat, és mindig legyen nálad víz. Ha pedig kétségeid vannak a szedett gyógyszereiddel kapcsolatban, kérdezd meg gyógyszerészedet vagy háziorvosodat.